top of page

תודה!

הכתבות האחרונות במגזין

עוד במגזין

"קוברה קאי" עונה 4 - ביקורת טלוויזיה: מריחים את הסוף

עודכן: 29 בפבר׳

סדרת הלהיט של נטפליקס חוזרת בעונה חדשה בה גיבוריה צריכים לסכן הרבה מאוד - הן בעולם הקראטה והן בחייהם האישיים. גם הפעם היא מהנה ובעלת לב גדול, אך בד בבד היא גם מתחילה למחזר. האם מדובר בתחילת הסוף? "קוברה קאי" עונה 4, ביקורת.

להטבות בלעדיות, כרטיסים במתנה ועוד הפתעות: הצטרפו לאינסטגרם שלנו! 


באחד הפרקים של איך פגשתי את אמא (How I Met Your Mother), ברני סטינסון (ניל פטריק האריס) מצהיר שהסרט קראטה קיד נגמר באופן לא-הוגן כי המנצח בקרב הסופי היה דניאל לרוסו (ראלף מאצ'יו) ולא מי שהיה "הקראטה קיד האמיתי", ג'וני לורנס (וויליאם זבקה). לפני קרוב לארבע שנים, האבחנה המסקרנת הזו הפכה למוקד הסדרה קוברה קאי (Cobra Kai), שנקראת על-שם אותו דוג'ו קראטה חסר-רחמים בו התאמן ג'וני לורנס.

בגלגולו הנוכחי, גילינו שדמותו של ג'וני הרבה יותר טרגית מסתם ביריון כפי שהוצג בסרטים. בתוך כך, הסיפור של כל העונות משחק על יחסי הכוחות בין דניאל לג'וני ולחבורה של לוחמים צעירים - וכיצד נסיבות החיים שלנו מעצבות את הבחירות ואת ההתנהגות שלנו כלפי אחרים. גם מסיבה זו, הסדרה הפכה במהרה ללהיט, בעודה מצליחה גם להיצמד בנאמנות לסרטים המקוריים וגם לרענן את המוכר ואף להציג דמויות חדשות ומרתקות.

קוברה קאי
זבקה את מאצ'יו בע"מ. מתוך "קוברה קאי" עונה 4 | באדיבות NETFLIX

העונה החדשה מתחילה בדיוק מהנקודה בה נחתמה קודמתה: דניאל וג'וני צריכים לאחד כוחות מול ג'ון קריס (מרטין קוב), הסנסיי החדש של "קוברה קאי", בקרב על עתיד הקראטה בוואלי של לוס אנג'לס. כל מכוני הקראטה מתכוננים לתחרות ה"אול וואלי" השנתית, בה המנצח לא רק ייקח יזכה להניף את הגביע, אלא גם יקבע מי יישאר ללמד קראטה בשכונה - "קוברה קאי" חסרי המעצורים או הדוג'ואים של לרוסו ולורנס. אך בל נשכח, גם לקריס יש קלף מנצח בשרוול, והוא מגייס את חברו טרי סילבר (תומאס איאן גריפית'), המיליונר הפסיכופת שפגשנו בקראטה קיד 3, כדי להביס את יריביו אחת ולתמיד.

קוברה קאי מעולם לא נחשבה לסדרת איכות או אפוס טלוויזיוני עם תקציב עתק, ברם היא כן הציגה מהתחלה נשמה ענקית. ביסודה, היא מציגה את הרעיון הפשוט לפיו "אין ילד רע, יש ילד שרע לו", ולכן כל הדמויות, גם המרושעות ביותר בהן, זוכות להצגה מקיפה של הנסיבות הקשות שהביאו אותן להיות כאלו. היא מראה לנו שבכל אחת מהן מסתתר גם לב גדול ורצון לעזור לאחרים. בהתאם לכך, גם הפעם אנו ממשיכים להיחשף אל מאחורי הקלעים של חיי הדמויות ולומדים עוד על הנסיבות שהובילו אותן למקומן הנוכחי - אלמנט שמעמיק את החיבור אליהן.

קוברה קאי
לא, זה לא שלמה בראבא. מרטין קוב מתוך "קוברה קאי" עונה 4 | באדיבות NETFLIX

יותר מכל, מרשים לראות את הרבדים החדשים שלומדים העונה על קריס. חזרתו של טרי סילבר לחייו גם מחזירה את העבר שהיה רוצה לשכוח, וגם גורמת לו להראות צדדים חדשים באישיותו שטרם נחשפנו אליהם. בכלל, סילבר מהווה העונה מקור לתחושת סכנה מרעננת שמעלה את הסיכונים, כמשוגע שיעשה הכל כדי לנצח, כולל להשליט טרור פסיכולוגי על ילדים ומבוגרים כאחד. בהקשר הנדון, גם הפעם סצנות הלחימה מותחות, מבוימות וערוכות נהדר ומהוות מקום בו הדמויות לומדות על עצמן דברים חדשים. השיא מגיע בצמד פרקי הסיום, שמצליחים בו-זמנית למתוח, להפתיע ואף להציג את יכולות הקראטה של הצוות הצעיר (והפעלולנים בקטעים המסובכים באמת).


ולמרות זאת, קוברה קאי כבר מתחילה להראות סימני-מתיחה בעונתה הרביעית. ראשית, נראה שהיוצרים מחפשים ליצור עוד ועוד דרמה ובלבול ביחסי הכוחות בין הדמויות כדי לשמור על עניין, אולם בסופו של דבר הם ממחזרים את אותו השטיק. מיגל מוצא מנטור בדניאל? אז סמנתה תמצא מנטור בג'וני, שבתורו מחפש עדיין להתחבר לרובי, שבעצמו הופך למנטור לתלמיד ש... טוב, הבנתם את הכיוון.


שנית, גם בעונה הנוכחית השחקנים והיוצרים גולשים לאובר-דרמטיות ברגעים רבים, שחלקם עובדים אך חלקם נראים מגוחכים. שחקנים שבסדרה אחרת כנראה לא היו עוברים מעבר לתפקיד של ניצב, מקבלים את אור הזרקורים, אבל הדמויות שהם מגלמים והתהליכים שאנחנו עוברים איתם גורמים לנו להתחבר לרובן המכריע בכל זאת. ניתן לציין לטובה את ג'ייקוב ברטראנד (איליי "הנץ" מוסקוביץ') ואת שולו מרידואניה (מיגל דיאז), וכמובן את מאצ'יו וזבקה שהם כבר שם נרדף לדמויותיהן.

קוברה קאי
גם הפעם הסצנות הלחימה נפלאות. מתוך "קוברה קאי" עונה 4 | באדיבות NETFLIX

ישנם גם כמה מהלכי עלילה שפוגעים באמינות הסדרה. בהם לדוגמה, ילדים חסרי-ניסיון שהופכים לאלופי קראטה בימים ספורים או המשך הצגתו של ג'וני כשריד מהעבר, שאפילו לא יודע מה זה אייפון בשנת 2021 - דבר שאולי היה חינני בהתחלה אבל כבר מרגיש לא אמין. תוסיפו לכך את סיום הסדרה, שבמעין שאיפה לאותנטיות מסתמן כי עומד להוביל אותה בעונה הבאה בכיוון מנותק, ולא קשה להבין שהרעיונות הטובים מתחילים להיגמר. כל שנותר לנו לקוות הוא שהטריק הבא של הלוחמים האמיצים לא יהיה לקפוץ מעל הכריש.

גם בעונתה הרביעית, קוברה קאי ממשיכה להיות סדרה עם נשמה גדולה ודמויות שקל להתחבר אליהן. גילינו פרטים נוספים מהעבר ומהחיים האישיים של הנפשות הפועלות, שהפכו לעגולות ומסקרנות יותר, והצטרפותו של טרי סילבר מוסיפה נופך מעורר-אימה שהיה חסר כדי להעלות הילוך בעימות. עם זאת, העונה גם ממחישה כי היוצרים מתחילים לחזור על עצמם ומתקשים לחדש - ומסמנת אולי את הרגע בו צריך להתקדם לעבר סוף מחושב לפני שכל העסק יתחיל לעייף. כי עם כמה שכיף, גם קוברה קאי צריכה לדעת מתי למות.

 

לכל העדכונים, החדשות והכתבות אתם מוזמנים להצטרף אלינו בערוץ הטלגרם החדש של מאה בקולנוע. לדיונים נוספים והמלצות משלכם ניתן להצטרף גם לקבוצת הפייסבוק שלנו. תוכלו גם לעקוב אחרינו בעמודי הרשתות החברתיות שלנו בפייסבוק ובאינסטגרם או לשלוח הודעה בדוא"ל בכל נושא.

"קוברה קאי" עונה 4

Comments


bottom of page