top of page

תודה!

הכתבות האחרונות במגזין

עוד במגזין

לקראת "באטמן": על עזיבתו של "אביר אפל" אחד ועלייתו של אחר

עודכן: 20 בספט׳ 2023

בנובמבר הקרוב, בן אפלק יופיע בפעם האחרונה כבאטמן בסרט "הפלאש". לצד כניסתו של רוברט פטינסון לתפקיד בעוד כחודש וחצי, וחזרתו של מייקל קיטון לנעליו לאחר לא-פחות מ-30 שנה - נראה שיש קצת בלאגן מאחורי הקלעים. באנו לעשות סדר.

רוברט פטינסון ובן אפלק כבאטמן
פטינסון ואפלק | באדיבות DC Films

לכל העדכונים החמים: הצטרפו אלינו בערוץ הטלגרם החדש של מאה בקולנוע!


במשך דורות שלמים, השומר המפורסם של העיר הבדיונית גות'האם הופיע בספקטרום רחב של פלטפורמות - מחוברות הקומיקס ועד לבתי הקולנוע.


באופן כללי, דמותו של איש העטלף זוכה לאהדה רבה, אך בדומה ליצירות רבות אחרות לא כל אינטרפרטציה שלה מקבלת יחס הרמטי. בתקופה הנוכחית, בה אנו כשבועות ספורים מהשקת סרט באטמן חדש בכיכובו של רוברט פטינסון, אישר השחקן בן אפלק את הסוגיה שעד עתה נידונה ברמזים ובשמועות בלבד – הופעתו האחרונה בתור האביר האפל תהיה בנובמבר השנה בסרט הפלאש (The Flash), בכיכובו של עזרא מילר ובבימויו של אנדי מושייטי (מאמה, צמד סרטי זה).

בעבר, הן בקומיקס והן בסרטים, גבו של העטלף נשבר על-ידי הנבל ביין, אבל הפעם לא אחר מהבמאי ג'וס ווידון הוא הגורם העיקרי לשבירתו. לאחר שביים את שני הסרטים הראשונים של הנוקמים, בשנת 2017 ווידון לקח לידיו את המושכות למלאכת "סיום" הסרט של ליגת הצדק מבית DC והאחים וורנר. כניסתו הפתאומית הפתיעה את השחקנים והמעריצים יחדיו, שכן הסרט כבר היה בשלבי הפקתו האחרונים. חילוף הבמאים נבע מאובדן טרגי במשפחתו של הבמאי זאק סניידר, לאחר שבתו אוטום שמה קץ לחייה.


סניידר כמובן העדיף באותה העת לחזק את משפחתו, על-אף קרבתו הרבה של הסרט ללבו. במקור, חזונו היה להפיק סרט באורך של שלוש שעות, ובעל אופי דומה לסרטיו בזיכיון - איש הפלדה ובאטמן נגד סופרמן: שחר הצדק.

זאק סניידר, גל גדות | ליגת הצדק
בסוף הוא הצליח להגשים את החזון שלו. זאק סניידר, גל גדות ובן אפלק על הסט של "ליגת הצדק" | באדיבות Warner Bros. Pictures

לאור הביקורות השליליות על באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק, השאיפה בקרב האחים וורנר הייתה להתרחק מנתיבו של זאק, ובסבירות גבוהה להתקדם לכיוון אופטימי וקליל יותר בהשראת היקום הקולנועי של מארוול. לצורך המשימה, האולפן גייס את ווידון לביצוע צילומים מחודשים, לצד שכתובים של התסריט. אם לא די בכך, כדי לזרוע מלח על הפצעים, עלתה גם דרישה שהסרט יקוצר לאורך של שעתיים בלבד. ההוכחה המהותית ביותר, המעידה על הפערים היצירתיים בגרסת הסרט מ-2017, שוחררה בתחילת השנה שעברה – גרסת הבמאי של סניידר, בת ה-4 שעות, שהתקבלה בחיבוק חם בקרב הקהל ועל-ידי מעריצי DC בפרט.

הנקודה הקריטית, המרחפת מעל עבודתו של ווידון כמקבץ עננים המוצפים ברשלנות ופוליטיקה הוליוודית, הנה הדרמה על הסט בינו לבין שחקני הסרט. ריי פישר, המגלם בסרט את גיבור העל סייבורג, התלונן על כך שהיו מניעים גזעניים כלפיו וכלפי הדמות שלו וכי זמן המסך שלו קוצר משמעותית, לצד רידוד תפקידו מלב הסרט לדמות משנית. לא זו בלבד, גם גל גדות טענה כי אוימה על-ידי ווידון, לאחר שהביעה אי-שביעות רצון מהכיוון הסקסיסטי אליו לקח את וונדר וומן - באומרו כי אם לא תשתף פעולה עם הצילומים החדשים, הקריירה שלה תהיה בסכנה.

מייקל קיטון ועזרא מילר. מתוך הפלאש
עזרא מילר ומייקל קיטון. מתוך "הפלאש" | באדיבות Warner Bros. Pictures

בראיון עם ערוץ 12, אמרה גדות בנושא כי "[ווידון] איים על הקריירה שלי ואמר שאם אעשה משהו [עם חוסר ההסכמה לגישתו], הוא ידאג שהקריירה שלי תהיה אומללה ופשוט טיפלתי בזה במקום". הצרות עם ווידון לא פסחו גם על השחקן ובמאי הוותיק בן אפלק, שלפי השמועות ניסה לעודד את יתר הקאסט לעזוב את הסט במהלך הצילומים ועבר במקביל הליך גירושים מאשתו דאז, ג'ניפר גארנר. אפלק, שסבל מאלכוהוליזם בעברו, סיפר ב-2020 בראיון עם הניו יורק טיימס (The New York Times) כי "מה שקרה זה שהתחלתי לשתות עוד ועוד עם חורבן הנישואים שלי, זה היה ב-2015, 2016. כמובן שבעיות השתייה שלי יצרו עוד בעיות בזוגיות".


בעקבות חפיפת לוחות הזמנים של העבודה עם ווידון והגירושים מגארנר, עברה על אפלק תקופה קשה, במהלכה הטביע יגונו בטיפה המרה, עד כדי כך שנאלץ לשהות במרכז גמילה ב-2018. התמודדותו עם קשייו האישיים, לצד ההשתתפות בעל-כורחו בצילומים מחודשים לסרט שכאמור היה מאחוריו, כנראה הכביד עליו מספיק כדי שייווצר עבורו אנטי לבאטמן או אפילו לסרטי קומיקס בכלל.

בראיון מסוף 2021, למגזין הקולנוע והטלוויזיה הפלייליסט (The Playlist) סיפר אפלק כי "אני לא רוצה לעבוד על סרטי קניין רוחני, שיש להם מעין קהל מובנה". האישור על כך שאפלק קיבל את ההחלטה "להעביר את הבאטראנג" עולה בראיון עם הלוס אנג'לס טיימס (Los Angeles Times), בו שיתף על חווייתו בליגת הצדק: "[זו] באמת הייתה נקודת השפל עבורי. חוויה רעה בשל שילובם של מספר דברים: חיי הפרטיים, הגירושין, חוסר הנוכחות המתמשכת שלי מהבית, האג'נדות המתחרות [בינו לבין ווידון והאולפן], הטרגדיה של זאק [סניידר] והצילומים המחודשים. זה היה נורא. כל מה שאני לא אוהב [בעבודה בהוליווד]".


לבסוף, אפלק חתם עם אמירת המפתח, כאשר הודיע כי "זה היה הרגע בו אמרתי 'אני לא עושה את זה יותר'". סביר להניח כי כל השחקנים עברו עוגמת-נפש מסוימת במהלך העבודה לצד ווידון, ויש לדבר השלכות עד היום. חלק מהשחקנים כנראה לא יחזרו לככב בסרטי DC (ריי פישר) ולאחרים יש עתיד מעורפל למרות הרצון העז בקרוב המעריצים שיחזרו לדמויותיהם (הנרי קאביל, שגילם את סופרמן). האחרון, אם כן, הוא בן אפלק, שקיבל את ההחלטה לעבור הלאה (לפחות כרגע) מסרטים בסגנון.

רוברט פטינסון כבאטמן
ייקח את הדמות לכיוונים חדשים? רוברט פטינסון כבאטמן | באדיבות Warner Bros

מה נמצא בקנה עבור באטמן בקולנוע? מבחינת היקום הקולנועי של DC, מייקל קיטון צפוי לחזור לחליפתו של באטמן בסרט הפלאש, בתפקיד אותו לא גילם מאז באטמן חוזר ב-1992. מעבר לכך, רוברט פטינסון, שפיתח את תדמיתו כשחקן אופי מאז ימי דמדומים, יחשוף בקרוב את הספין שלו לבלש המפורסם בעולם עם סרט מסוגנן וניאו-נוארי (Neo-noir), בבימויו של מאט ריבס, המוכר בשל עבודתו על סרטי הפריקוול של כוכב הקופים (Planet Of The Apes). בדומה לג'וקר של טוד פיליפס, הסרט יהיה אינטימי ופרסונלי ויעמוד במנותק מסרטי היקום הקולנועי הרחב של DC.

למרות הדעות המנוגדות על באטמן נגד סופרמן, נותר קונצנזוס חיובי ביותר על משחקו של אפלק בתור האביר האפל. אמנם נזכה לראות אותו בתחפושת רק עוד פעם אחת, אך עדיין נותר מקום לאופטימיות. אפלק לא מתכוון לחדול את הקריירה שלו באופן גורף, וימשיך לעבוד על סרטים יותר אינטימיים עם פחות גמילות. בכל הנוגע לעתיד היקום הקולנועי סרטי DC - אין ספק שניתן להרהר רבות כיצד יטיבו עמו הימים.


כך או אחרת, נראה שהאחים וורנר תולים אמון רב בעבודתם המשותפת של מאט ריבס ורוברט פטינסון על באטמן, שממש אמש הוכרז רשמית כי אורכו יעמוד על לא-פחות שעתיים ו-55 דקות - החלטה אמיצה שאף משמשת כמפגן כוח. כמו-כן, הוכרזו שתי סדרות ספין-אוף ליקום הייחודי של הסרט בטרם השקתו - אחת על דמותו של נבל העל הפינגווין והשנייה על משטרת גות'האם - לצד רצון להפיק גם שני סרטי המשך.

 

לכל העדכונים החמים, הכתבות והחדשות: הצטרפו אלינו בערוץ הטלגרם החדש של מאה בקולנוע. לדיונים נוספים והמלצות משלכם ניתן להצטרף גם לקבוצת החברים שלנו. תוכלו גם לעקוב אחרינו בעמודי הרשתות החברתיות שלנו באינסטגרם ובפייסבוק או לשלוח הודעה בדוא"ל בכל נושא.

Comments


bottom of page