top of page

תודה!

הכתבות האחרונות במגזין

עוד במגזין

דירוג כל משחקי Far Cry: מהגרוע לטוב ביותר

עודכן: 17 ביוני

עכשיו כש-Far Cry 6 כבר יותר מחודש על המדפים, שחר לוי החליט לצלול פנימה לתוך ההיסטוריה של המותג הוותיק ולדרג את המשחקים המרכזיים בו, החל מן הזניח עד לבלתי-נשכח. תכינו צידה לדרך, תחמושת ושנורקל כי אנחנו יוצאים למסע חובק עולם ביבשה, באוויר ובמים.

מתוך משחקי Far Cry

לכל העדכונים החמים: הצטרפו אלינו בערוץ הטלגרם החדש של מאה בקולנוע!


סדרת משחקי Far Cry, מבית היוצר של חברת Ubisoft, הפכה למותג בולט בז'אנר היריות בגוף-ראשון המשלב מנגנוני משחק נוספים כהישרדות, התגנבות, ניהול פריטים ויכולות בסגנון RPG (משחקי תפקידים). תוסיפו למיקס עולמות משחק פתוחים בעלי עיצוב מרהיב ועלילה אקזוטית, בה מתמודד הפרוטגוניסט כנגד טבע פראי ואנטגוניסט אכזר, וקיבלתם נוסחה מנצחת (רוב הזמן, כן?).


לאורך השנים, הסדרה שמלווה אותנו כבר למעלה מעשור וחצי, ידעה עליות מורדות. אך דבר אחד נותר בעינו: יכולתה לקחת אותנו להרפתקות מלאי-תלאות בכל רחבי תבל. מה היא ההרפתקה הגדול המכולן? בואו נראה.


במקום השמיני - Far Cry 5 (2018)

מתוך משחקי Far Cry

בשנת 2018 מחלקת המרשלים בארה"ב ואיתם השריף המקומי, חשבו שזה רעיון טוב לעצור את ג'וזף סיד, ראש כת פאנטית, באשמת חטיפה ונזיקין. מבצעם של המרשלים השתבש באופן מסחרר, אך גיבורנו חסר השם הצליח להימלט ולאגד לצדו קבוצת מתנגדים מקומית, שנועדה להציל את שותפיו החטופים ולהיאבק בכת ומנהיגיה.


המשחקיות של Far Cry 5 התאפיינה באותם עקרונות שליוו את קודמיו. בגדול, מטרות השחקן הינן לשפר את הדמות הראשית על-ידי ביצוע משימות וכיבוש שטחים במפה הענקית של מחוז התקווה בהרי מונטנה. הייחוד של הכותר ניכר בחופשיות השחקנים לאחר המשימות ההדרכתיות, מודל לפיו אינם היו מחויבים עוד להשלים את הקמפיין כדי להתקדם בעולם הפתוח. למשחק נוספו גם מספר תוספות חדשניות, כמו שימוש בכלי לחימה קהים ומצב CO-OP לשחקן נוסף בקמפיין.


עם זאת, למרות הגרפיקה המרהיבה ויתר החידושים, בהסתכלות לאחור המשחקיות של הכותר הנדון סבלה מסרבול ועלילה צולעת. אלו הפכו בתורן את כל האירוע לאכזבה אחת גדולה.

במקום השביעי - Far Cry (2004)

מתוך משחקי Far Cry

המקור הקלאסי, שהגדיר את הז'אנר והתחיל עידן גיימינג רענן עם מנוע ה-CryEngine החדשני. הסיפור לקח אותנו לאיי מיקרונזיה והתמקד במסעו של ג'ק קארבר, לוחם קומנדו לשעבר, שיוצא להציל עיתונאית נעדרת לאחר מפגש לא-נעים עם שכירי חרב מקומיים. העניינים מסתבכים אף יותר כשקארבר מגלה שהאי המסתורי מכיל צבא של חיות מהונדסות גנטית, שנוצרו על-ידי מדען מטורף כדי להשתלט על העולם.


המשחק הציע חווית ירי מגוף ראשון שונה בתכלית, שהעפילה על המתחרים באותה התקופה. זאת לנוכח יכולתנו כשחקנים להתגנב בחוכמה בטבע הפראי, ואף להיטמע בו כנגד צבא של אויבים מתוחכמים שיודעים להילחם נגדנו בשיתוף-פעולה. הכותר כלל חווית מולטיפלייר בסיסית ומעצב מפות שבהחלט הדגישו את חווית "ארגז החול" שאפיינה אותו, אך כמובן שהקמפיין הראשי תמיד נשאר המנה העיקרית.


במקום השישי - Far Cry Primal (2016)

מתוך משחקי Far Cry

הספין-אוף ששלח את המעריצים לעולמו הפראי של אורוס (Oros), עמק שבין הרי הקרפטים למרכז אירופה, בשלהי עידן האבן (10,000 שנה לפני הספירה). הפעם אנחנו מגלמים את טאקאר (Takkar), צייד משבט הוונ'גה (Wenja) שקבוצתו נהרגת בידי טיגריס שנחרבי מבעית. משם ילמד טאקאר כיצד להפוך לשליט ההוגן של אורוס, על-ידי כיבוש השבטים היריבים ואילוף חיות פרהיסטוריות.


המפתחים ב-Ubisoft החליטו הפעם לקחת את רקע הכותר לכיוון קצת שונה, שלא היה אופייני לקו הזמן המודרני בו התמקמה הסדרה עד לאותה הנקודה. לא-מעט עבודת רקע נעשתה כדי לבדוק כיצד חיו בני האדם הקדמונים בתקופה הפלאוליתית, בדגש על חקר מיומנותם לשרוד ולתקשר. מכניקה מסקרנת שנוספה לכותר הייתה היכולת לאלף חיות פראיות, כדי להפוך אותן לבנות בריתנו במסענו במפה העתיקה.


יתכן שהמשחק איננו זכור בשל עלילתו ודמויותיו, אך השינוי המרענן במשחקיות והצגתו של עולם חדשני ומיוחד - בהחלט הפכו אותו לאבן דרך בסדרה.

במקום החמישי - Far Cry New Dawn (2019)

מתוך משחקי Far Cry

אם לסכם במשפט אחד: Far Cry New Dawn הוא הגלגל הרביעי שהיה חסר ל- Far Cry 5 כדי להגיע בבטחה אל יעדו הסופי. המשחק מהווה המשך ישיר לקודמו, ומתרחש 17 שנה אחריו, כשהעולם שרוי במצב של פוסט-אפוקליפסה גרעינית. במרכז הסיפור, הניצולים של מחוז התקווה בהרי מונטנה נלחמים על חייהם כנגד קבוצה שודדי דרכים בשם ה-Highwaymen - שאריותיה של הכת הפנאטית של ג'וזף סיד, האנטגוניסט מהכותר הקודם.


המשחק מציג משחקיות ומפה די זהה ל- Far Cry 5, אם כי הפעם היא יותר מצומצמת. אך מה שמפצה על ההיעדר, הינו עלילה מרתקת הרבה יותר, המתמקדת בחיי הניצולים לאחר האסון הגרעיני שפקד את העולם. במהלך הסיפור ישנה גם היכרות מחודשת עם דמויות מהמשחק הקודם, המאפשרת בתורה סגירת מעגל יפה שחסרונה בלט עד מאוד.


במקום הרביעי - Far Cry 2 (2008)

מתוך משחקי Far Cry

המשחק שהגדיר את הסדרה כפי שהיא היום, גם אם רבים מהמעריצים אינם נוטים להיזכר בו לטובה או להכיר לו כל תודה על תרומתו. אם Far Cry שאב את רעיונותיו מהאי של דוקטור מורו, Far Cry 2 הוא אדפטציה משולבת של לב המאפליה מאת ג'וזף קונרד ועיבודו הקולנועי אפוקליפסה עכשיו, בבימויו של פרנסיס פורד קופלה.


במקום האיים מלאי החיים של מיקרונזיה, קיבלנו את הסוואנה הצחיחה והקודרת של מזרח אפריקה, בה הפרוטגוניסט הינו שכיר חרב שנשלח לחסל סוחר נשק חמקמק הידוע בשם "התן". העלילה הולכת ומסתבכת כאשר מסתבר שהדיכוטומיה הברורה בין חבר ואויב מטשטשים, בשל הקונפליקט המקומי והעקוב מדם.


המשחק הציע גם מכניקות משחק חדשות ושנויות במחלוקת, כמו ההתעסקות המתמדת עם מחלת המלריה של הגיבור, וכן מעצורים בנשק בדיוק במרכזו המותח של קרב אש בלתי-פוסק. מדובר היה בשינוי משמעותי וחד של טון הסדרה, שככל הנראה ישרוד את מבחן הזמן הודות להברקות מסוימות שמלוות אותה עד לימינו.

במקום השלישי - Far Cry 6 (2021)

מתוך משחקי Far Cry

החידוש הטרי שהחזיר את הסטייל המהנה והמשוגע של הסדרה. את העולם החדש אנו מכירים דרך עיניו של דני (ניתן לבחור את מגדר הדמות), לוחם לשעבר שאינו יכול עוד להישאר אדיש לזוועות שמבצע בעמו הדיקטטור אנטון קסטילו (בגילומו הנפלא של ג'יאנקרלו אספוזיטו), ומחליט להצטרף למאבקה של המחתרת היארית.

המפתחים של Far Cry 6 עשו עבודת מחקר מקיפה ויסודית כדי לבסס את עולמה של יארה על מורכבותה של קובה המודרנית, שזהה לה מבחינת עיצוב, גודל ואף ההיסטוריה ארוכת השנים של מאבקי-דמים בין משטרים דיקטטורים ללוחמי הגרילה. נוסף על כך, ההחלטה להשתמש בשחקן אופי כמו אספוזיטו (שובר שורות) כאנטגוניסט הראשי, מסייעת עד מאוד להצגתו של נבל מהפנט שללא-ספק יחקק בספר דברי הימים של כותרי המותג.


אי-אפשר גם שלא להדגיש את האלמנט הפרוע והמשעשע של הפרנצ'ייז, שמוצא לפתע טיפת אופטימיות בין כל הכאוס. החל מסשן משחקי דומינו קלילים, השתתפות בקרב תרנגולים מטופשים בסגנון טקן או בניית כלי-נשק מאולתרים כמו רובה שיורה דיסקים קטלניים לצלילי ה"מאקרנה". בראבו על היצירתיות.


במקום השני - Far Cry 4 (2014)

מתוך משחקי Far Cry

כמו שאומרים: "אם זה לא מקולקל, אין צורך לתקן את זה". המשחק הרביעי שחזר את הצלחתם של קודמיו על-ידי חזרה על אותה נוסחה מנצחת, המערבת הישרדות של אחד כנגד רבים ביעד מרוחק ומרהיב לעין.


הפעם אנחנו מגלמים את אג'יי (Ajay), שחוזר למולדתו כדי לפזר את אפרה של אמו המנוחה, אך נקלע למרכזה של מלחמת אזרחים במחוז קיירט (Kyrat) המדמה את נפאל המודרנית. בראש הצבא המלכותי עומד האנטגוניסט פאגן מין, המלך האכזר ששולט על תושבי קיירט באגרוף-ברזל, אך מנגד נגלה עד מהרה כי גם המחתרת איננה נתפסת ככוח ההגון ביותר בהרי ההימלאיה.


המשחקיות דומה למדי למשחקים הקודמים: שליטה בשטחים תוביל להתקדמות משחקית, בעוד המפה מגיעה לפוטנציאל המלא שלה רק לאחר התקדמות בקמפיין. כוחות אויב זרים, חיות טרף ויעדים קסומים ומסתוריים שרגל אדם לא דרכה בהם במשך אלפי שנה - הכל כאן. אך גם אם נדמה כי ההרפתקה לעיתים ממוחזרת, ההפתעות שהמפה טומנת בחובה מייצרות חוויה מיוחדת של קוצר נשימה בגובה ההרים.

במקום הראשון - Far Cry 3 (2012)

מתוך משחקי Far Cry

הקלף המשוגע של הפרנצ'ייז, שהציג שילוב מטורף בין מספר רעיונות מוצלחים באמצעותם הפך לבלתי-נשכח. אל הארכיפלג הנידח במרכז האוקיינוס השקט מגיע ג'ייסון ברודי, בחור קצת אבוד שאחרי טיול צניחה שהשתבש נחטף עם חבריו בידי קבוצת פיראטים מטילת-אימה. לאחר שברודי בקושי מצליח להימלט ממחנה השבויים, הוא חובר לשבט הראקייאט (Rakyat) הלוחם, כדי להתעמת כנגד מנהיג הפיראטים הפסיכוטי ואס מונטנגרו וברון הסמים המרושע הויט.


המשחקיות, המסגרת וקווי העלילה העלו יחדיו את השאלה המהותית: מהו המחיר הנפשי אותו נאלץ לשלם הגיבור בסוף מסעו? הסיפור לוקח השראה לא קטנה מאליס בארץ הפלאות ו-לב המאפליה בדגש על סיקוונסים הזייתיים שעובר הפרוטגוניסט בהתקדמותו אל עבר תהומות השיגעון.

במשחק זה נוספו לראשונה גם חידושים כמו ציד ומעורבות בעולם החי, שימוש ביכולות מיוחדות והכנת שדרוגים. אך אין ספק שפריצת הדרך האמיתית של הכותר, נזקפה לגילומן האנושי והעגול של הדמויות בסיפור ובמיוחד מייקל מנדו האדיר, שהתפתח מאז כשחקן בטלוויזיה ואף בקולנוע, ומגלם כאן את ואס האיקוני. נבל למופת, שגרם לשחקנים לשנוא ולאהוב אותו בעת ובעונה אחת הודות לנוכחותו הממגנטת והאקספלוסיבית.

 

אתם מוזמנים להצטרף אלינו בקבוצת הפייסבוק הרשמית החדשה של מאה בקולנוע. אם אתם עדיין לא שם, אפשר גם לעקוב אחרינו בעמודי הרשתות החברתיות שלנו בפייסבוק ובאינסטגרם. ניתן גם לשלוח הודעה בדוא"ל לכל הצעה, רעיון או משוב בהם תרצו לשתף.

bottom of page