top of page

תודה!

הכתבות האחרונות במגזין

עוד במגזין

אחרי "סנדמן": עוד עיבודים של ניל גיימן שאתם חייבים להכיר

עודכן: 30 ביוני

צפיתם כבר ב"סנדמן" - העיבוד של נטפליקס לסדרת חוברות הקומיקס של ניל גיימן? מעולה, כי אם אהבתם יש לו עוד כמה יצירות שאתם חייבים להכיר – ושהגיעו (או יגיעו) גם הן למסך הטלוויזיה שלכם.

מעריצי ניל גיימן להתפקד | צילום: באדיבות Warner Bros, BBC
מעריצי ניל גיימן להתפקד | צילום: באדיבות Warner Bros, BBC

לכל העדכונים החמים: הצטרפו אלינו בערוץ הטלגרם החדש של מאה בקולנוע!


ניל גיימן הוא בחור עסוק. הסופר האנגלי בקושי הספיק לקדם את סנדמן (The Sandman), העיבוד של נטפליקס לסדרת הקומיקס המופתית שלו, ובטח כבר היה צריך לחזור לעבוד על העונה השנייה של בשורות טובות באמזון פריים, שמבוססת על ספרו משנות ה-90. זאת עוד מבלי בכלל להזכיר את סדרת הקומיקס שהוא מפרסם בימים אלה ממש על המיתולוגיה הנורדית. אז גיימן אולי מצא יממה שיש בה יותר מ-24 שעות, אבל הזמן שלנו מוגבל ויקר. לכן ובהשראת סנדמן, בחרתי עבורכם כמה מהעבודות המוצלחות ביותר של יוצר הפנטזיה המוערך, שזכו (או יזכו) לעיבוד טלוויזיוני – ואולי לא הכרתם.

הבלשים הילדים המתים (Dead Boy Detectives)


הבלשים המתים מהכותרת הם אדווין פיין, ילד שנרצח בפנימייה בה התגורר ונשלח לגיהינום; וצ'ארלס רולנד, ילד שחי בהווה. כשלוציפר (כן, אותו אחד מהסדרה על שמו) משחרר לעולמנו את כל דרי הגיהינום, פיין מנסה להציל את רולנד - ולא מצליח. במקום להתקדם לעולם הבא, השניים מחליטים לפתוח סוכנות בילוש שתחקור תעלומות על-טבעיות.


הבלשים הופיעו לראשונה בסדרת הקומיקס המקורית של סנדמן, לפני שכיכבו בכמה סדרות קומיקס משלהם. על מסך הטלוויזיה, הם הופיעו כבר בעונה השלישית של סיירת האבדון (Doom Patrol). החדשות הטובות הן ש-HBO Max נתנה אור ירוק לסדרת סולו שלהם, בה יככבו ג'יידן רברי (פיין), ג'ורג' רקסטרו (רולנד) וקסיוס נלסון (פאלאס, חברתם מעולם החיים, שמצליחה לראות אותם).

הבלשים המתים כפי שהם נראו ב"סיירת האבדון" | צילום: באדיבות HBO Max
הבלשים המתים כפי שהם נראו ב"סיירת האבדון" | צילום: באדיבות HBO Max

סיפורים אפשריים של ניל גיימן (Neil Gaiman's Likely Stories)


לסדרה הקצרה הזאת (בת ארבעה פרקים) אין את התקציב הגדול של אלים אמריקאים או של סנדמן – וזה בהחלט ניכר. אבל אם אתם אוהבים את גיימן, וחשבתם שהסיפורים הקצרים שלו באוספים כמו עשן ומראות היו יכולים להיות סדרת אנתולוגיה מעולה, זו הבחירה בשבילכם. תחשבו על גיימן פינת מראה שחורה ואזור הדמדומים - וקיבלתם את סיפורים אפשריים של ניל גיימן.

כל פרק מספר סיפור קצרצר אחר: מבחור צעיר שמגלה שהוא חלה במחלת מין, על אף היותו היחיד שעינג את עצמו בשנים האחרונות; ועד לצלם מוערך שלאורך 20 שנה רואה את אותה דוגמנית פעם אחר פעם, ולא נראה שהיא מזדקנת בכלל. יתכן שהסיפורים נבחרו יותר בשל היכולת להפיק אותם טלוויזיונית בעלות נמוכה מאשר בזכות האיכויות שלהם, אך למעריצים אמיתיים של גיימן לא כדאי לוותר על הסדרה הזו.

איך אפשר לטעות עם ילדים מקריפים? | צילום: באדיבות Shudder
איך אפשר לטעות עם ילדים מקריפים? | צילום: באדיבות Shudder

לעולם-לא-עולם (Neverwhere)


כאן יש קטע מעניין, מפני שהספר לעולם-לא-עולם הוא לא זה שעובד, אלא הפוך: הספר עצמו הוא עיבוד לסדרת טלוויזיה שגיימן יצר עבור ה-BBC יחד עם לני הנרי ב-1996. למרבה הצער, בעוד שהספר יחסית מפורסם, הסדרה כמעט ונשכחה. שתי היצירות עוסקות בריצ'רד מייהו, איש עסקים סקוטי המתגורר בלונדון ונתקל יום אחד בצעירה בשם דֶלֶת. מהר מאוד מתברר למייהו שכשמה כן היא – דֶלֶת מסוגלת לפתוח דלתות ושערים, גם אל מקומות שלא קיימים במציאות הרגילה שלנו.

אחד מהשערים הללו הוא ל"לונדון התחתית", איפשהו בביבי הבירה האנגלית, עולם דמיוני אותו מאכלסים אנשים ש"נפלו בין החרכים של המציאות". בעוד השניים נמלטים לשם מאימת מתנקשים המנסים לחסל את דֶלֶת, הם מקבלים עזרה מכל מיני טיפוסים צבעוניים, בהם המרקיז דה קאראבס והמלאך איזלינגטון. בסדרה כיכבו בין היתר לורה פרייזר (לידיה משובר שורות) כדֶלֶת, קלייב ראסל (משחקי הכס) כאחד המתנקשים ופיטר קפלדי (הדוקטור בדוקטור הו) כאיזלינגטון.

לא, אתם לא טועים - זה דוקטור הו הצעיר | צילום: באדיבות BBC
לא, אתם לא טועים - זה דוקטור הו הצעיר | צילום: באדיבות BBC

די. סי. מציגה: מוות (DC Showcase: Death)


לא יודע איך זה קרה, אבל מסתבר שסרט מצויר הוא התוכן הכי כבד בכתבה הזו. הנה פרט לחובבי הטריוויה האובססיביים מבינינו – הדמות הראשונה מהקומיקס סנדמן שזכתה לעיבוד טלוויזיוני הייתה לוציפר, בסדרה באותו השם של נטפליקס. עם זאת, הפעם הראשונה בה הופיע על המסך מישהו מ"הנצחיים", הקבוצה אליה משתייך סנדמן (לא להתבלבל עם זו של מארוול), הייתה מספר שנים לפני.

למעשה, זה קרה בסרט אנימציה קצר בשם די. סי. מציגה: מוות, שנוסף כבונוס בגרסת הבלו-ריי של הסרט המצויר וונדר וומן: השושלת ממשיכה (Wonder Woman: Bloodlines). במרכז העניינים, אמן מתוסכל מגות'האם בשם וינסנט, שמאבד עבודה אחרי עבודה. יום אחד הוא פוגש בבחורה גותית מגניבה, שמזכירה באופן מחשיד את אחותו של סנדמן (ונראית זהה לחלוטין לגרסת הקומיקס שלה). עד מהרה, הוא מגלה שפגישתו השנייה עמה תהיה גם האחרונה, אבל נעצור כאן כדי לא לגלות הכל. הסרט הקצר כולו מסתכם ב-19 דקות והוא זמין לצפייה ביוטיוב, אז אין תירוץ לא לצפות.

הפעם הראשונה שמישהו מקבוצת "הנצחיים" של גיימן הופיע על המסך הקטן | צילום: באדיבות Warner Bros
הפעם הראשונה שמישהו מקבוצת "הנצחיים" של גיימן הופיע על המסך הקטן | צילום: באדיבות Warner Bros

בני אנאנסי (Anansi Boys)


ספר של גיימן מ-2005, שמתרחש באותו העולם של אלים אמריקאים. אנאנסי המדובר, שלובש במיתולוגיה ממנה הוא מגיע צורת עכביש, הוא הגרסה המערב-אפריקאית של לוקי – אל התכסיסים והתעלולים. במרכז הסיפור הפעם, בחור בשם צ'ארלס "צ'ארלי השמן" ננסי, שמגלה לאחר מות אביו כי הוא היה לא-אחר מהתגלמותו האנושית של האל אנאנסי. אם לא די בכך בתגלית המרעישה הזו, כעת נכנס לחייו בסערה גם בחור בשם "עכביש", אחיו האובד והמוצלח הרבה יותר.

אחרי ש"עכביש" הופך את חייו על פיהם, צ'ארלי מגיע אל המקום בו שוכנים האלים העתיקים ומבקש מאחת מהם, אשת הציפור, לעזור לו להיפטר מ"עכביש" - וכפי שיכולתם לנחש, זה לא בדיוק הולך כמו שהוא קיווה. גיימן פיתח עבור אמזון פריים סדרה בת שישה פרקים המבוססת על הספר. מלאכי קירבי האלמוני יחסית יגלם את "צ'ארלי השמן" ואת "עכביש" גם יחד, בעוד שאת אשת הציפור תגלם וופי גולדברג – מה שמרגיש כמו גורל, כי לדברי גיימן, הוא ביסס עליה את הדמות בספר.

בגללו הכל התחיל. אורלנדו ג'ונס כמר נאנסי ב"אלים אמריקאים" | צילום: באדיבות Starz
בגללו הכל התחיל. אורלנדו ג'ונס כמר נאנסי ב"אלים אמריקאים" | צילום: באדיבות Starz

הניסיון שלי כאן היה להאיר פרויקטים ועיבודים פחות ידועים, שמי שנהנו מסנדמן – ובטח ובטח מי שנהנים מגיימן – אולי לא הכירו ויוכל לקבל טעימות נוספות מהיצירה שלו. כמובן, אין בכך כדי להגיד שהעיבודים היותר מוכרים שלו - בהם אבק כוכבים וקורליין או אלים אמריקאים ובשורות טובות - אינם מומלצים. אבל אם אתם אוהבים את גיימן, אותם אתם כנראה כבר מכירים היטב בין כה וכה.

 

לכל העדכונים, החדשות והכתבות אתם מוזמנים להצטרף אלינו בערוץ הטלגרם החדש של מאה בקולנוע. לדיונים נוספים והמלצות משלכם ניתן להצטרף גם לקבוצת הפייסבוק שלנו. תוכלו גם לעקוב אחרינו בעמודי הרשתות החברתיות שלנו בפייסבוק ובאינסטגרם או לשלוח הודעה בדוא"ל בכל נושא.


bottom of page