top of page

תודה!

הכתבות האחרונות במגזין

עוד במגזין

"היהודים באים" עונה 5: עדיין אחת הסאטירות הטובות שהיו כאן

עודכן: 26 בפבר׳

"היהודים באים" סגרה את עונתה ה-5 במספר, והוכיחה באמצעותה פעם נוספת כי היא מהסאטירות המשובחות ששודרו בישראל. מתי העונה הבאה?

להטבות בלעדיות, כרטיסים במתנה ועוד הפתעות: הצטרפו לאינסטגרם שלנו! 


היהודים באים של כאן 11 סגרה השבוע עונה נוספת. לאחר חמש עונות בהן סקרנו את תולדות העם היהודי מראשית התנ"ך עד ימינו - דרך תקופת המחתרות, משפחתו של יגאל עמיר, פרשת ילדי תימן, פילוג ממלכות ישראל ואפילו צילום הסרט הישראלי הראשון - נשאלה השאלה: האם יש מקום לעונה נוספת? ספוילר ענק: התשובה היא כן.


היהודים באים עלתה לשידור לראשונה ב-2014, עוד בימיו של הערוץ הראשון, ויצרה סביבה קונצנזוס גדול. מחד, היו צופים טענו שהסדרה מוזילה את ההיסטוריה והמורשת היהודיים, בדגש על חלקיה הנוגעים בתקופת המקרא והנפשות הפועלות בו. אך מאידך, טען קהל האוהדים שזהו בדיוק העניין - היכולת לצחוק על עצמנו. היכולת לקחת מקרים נוראיים וליצור מהם סיטואציות הומוריסטיות אדירות.

כפי שניתן להבין, דעתי הולכת יד ביד עם החלק האוהד בקרב הקהל. בזכות צחוק והומור אנו יכולים לבחון מחדש ובמשקפיים מודרניים מקרים מהעבר, אנו לא מתעלמים מהם, להפך, אנו נותנים להם מקום מחודש בקורותינו כעם. מקום דרכו אולי גם הדור הצעיר יוכל לראות ולהבין את סיפורי התנ"ך בצורה שונה מהשגרתית והמקובלת - ואולי אף לעורר את סקרנותו ללמוד עליהם (ומהם) בצורה מעמיקה אף יותר.


כבר בתור ילדים שמענו סיפורים אינספור על קורותיו המורכבים, הסבוכים והארוכים של בני ישראל. הרי בכל זאת, יהודים רבים מתגאים בכך שהם בני הדת השמאית, המונותאיסטית, העתיקה והמבוססת ביותר. מכאן הדרך לפרש את הסיפורים הללו ולהפכם לעלילות מתוסרטות קצרה, אך ליוצרי הסדרה (אסף בייזר, נטלי מרכוס ויואב גרוס) זה לא הספיק. הם עשו צעד אחד מעבר ללקיחת סיפור כפי שהוא והצגתו, כשמחשבתם הייתה פשוטה: ניקח סיפור קיים ונוסיף לו מעט פלפל; נשכתב אותו, אבל עם טוויסט וכיאה ליהודי אמיתי – נציג אותו כסאטירי והומוריסטי ואולי אפילו עם מוסר השכל מורגש יותר.

"היהודים באים" עונה 5 | באדיבות כאן 11 (צילום: משה נחומוביץ)
"היהודים באים" עונה 5 | באדיבות כאן 11 (צילום: משה נחומוביץ)

אקח לדוגמא את פרק הספיישל של העונה הנוכחית, הרביעי במספרו. למי שפחות בקיאים, מהעונה הקודמת לוקחים היוצרים סיפור מרכזי מכתבי המקרא, בדומה לתמה המרכזית של הסדרה, ויוצרים ממנו פרק מלא באורך 20 דקות. בעונה החמישית בחרו היוצרים לספר את סיפור ההתפלגות של ממלכת ישראל המאוחדת, סיפור המתרחש מבחינה היסטורית לאחר תקופת מלכות שלמה המלך. למי שאינם מכירים היטב את הסיפור ורוצים לשמוע עליו עוד, אין צורך להיכנס לאינטרנט או לפתוח תנ"ך, פשוט צפו בפרק. מדהים עד כמה הסיפורים התנ"כיים מרתקים, מגוונים, אכזריים, מצחיקים ודרמטיים, עד שלעיתים אפילו אין צורך לשנות חלקים מהסיפור.


כמו-כן, מלבד היותה מדויקת לעלילות מקראיות רבות, הסיפורים שנשזרים שמוצגים בסדרה מזכירים לנו את המשפט הידוע של קהלת – "מה שהיה הוא שיהיה ואין כל חדש תחת השמש" (קהלת. א, ט). היהודים באים יוצרת בכל עונה - ובזו במיוחד - את התחושה שהמסופר בה אמנם התרחש לכאורה לפני מאות בשנים, אולם לא הרבה השתנה: בני אדם נשארים בני אדם. אמנם אנו מתקדמים מבחינה טכנולוגית, אך נראה שאנו לא לומדים מטעויות. פילוג ממלכת ישראל מהדהד, איך לא, את התחושה הכואבת בעם גם בימינו: מעמדות, חוסר-שיווין או ההבדל בין הפריפריה לערי המרכז. הכהנים הגדולים, מנהיגי העם, מצטיירים כמושחתים, חובבי שוחד שרק חושבים על ארוחתם הבאה.

עם כמה שהדבר עשוי להישמע פשוט וקל, זוהי כנראה הגדולה המהותית באמת של הסדרה: להציב בפנינו מראה של המציאות. כיאה ליהודים טובים עם טוויסט – כך היא מבקשת לומר – גורלנו תלוי בנו, אנו יכולים ללמוד מטעויות ולתקן. כל זאת מבלי לשכוח לצחוק כמובן על הכל - כי אחרת, מה הטעם?

 

לכל העדכונים החמים, הכתבות והחדשות: הצטרפו אלינו בערוץ הטלגרם החדש של מאה בקולנוע. לדיונים נוספים והמלצות משלכם ניתן להצטרף גם לקבוצת החברים שלנו. תוכלו גם לעקוב אחרינו בעמודי הרשתות החברתיות שלנו באינסטגרם ובפייסבוק או לשלוח הודעה בדוא"ל בכל נושא.

Comments


bottom of page