top of page

תודה!

הכתבות האחרונות במגזין

עוד במגזין

"תחרות הזמר של האירוויזיון: סיפורה של FIRE SAGA" - ביקורת סרט

עודכן: 26 באוג׳

החדש של נטפליקס רחוק מלהיות קלאסיקה קומית בלתי נשכחת. עם-זאת, יש לו מספיק קסם, לב וקצב כדי להעביר שעתיים ביתיות בפנאן ואז עוד לגרום לכם לחזור ולהאזין שוב לשירים מתוכו. "תחרות הזמר של האירוויזיון: סיפורה של FIRE SAGA", ביקורת.

לכל העדכונים החמים: הצטרפו אלינו בערוץ הטלגרם החדש של מאה בקולנוע!


קלישאות וסטריאוטיפים הם דבר מקובל מאוד בתעשיית הסרטים ההוליוודית. בז'אנר הקומדיה במיוחד, סרטים רבים נוטים להשטיח ולרדד את המציאות עד כמה שניתן, לטובת הומור שיעבוד בקלות יתרה, דמויות שיראו לנו מוכרות יותר וכך נוכל לפתח כלפיהן רגש בצורה זריזה יותר – וגם כי זה פשוט דורש פחות מאמץ. לא צריך לפתח עכשיו דמות מורכבת ומרובת רבדים, אפשר רק להדביק לה תוויות בסיסיות ביותר.

"תחרות הזמר של האירוויזיון: סיפורה של FIRE SAGA" – סרט הקומדיה המוזיקלי החדש של נטפליקס, בכיכובם של וויל פארל ורייצ'ל מקאדמס – לא יוצא דופן מבחינה זו. החל מאפיון טיפוסי של דמויותיו האיסלנדיות הראשיות והמשניות גם יחד, דרך בדיחות על נטייה מינית ברוסיה או אמריקאים "ריקניים" שמטיילים באירופה "הנאורה" וכלה בנבל תורן ומסר פשטני ש"האהבה מנצחת הכל" – הסרט נכנס לכל המשבצות.

מתוך "תחרות הזמר של האירוויזיון: סיפורה של FIRE SAGA" | צילום: באדיבות נטפליקס
מתוך "תחרות הזמר של האירוויזיון: סיפורה של FIRE SAGA" | צילום: באדיבות נטפליקס

בעיניים מסוימות, חסרונות מעין אלו עשויים להפריע ולהציק נורא, אבל אני חושב שכשמסתכלים על יצירה קולנועית כמכלול חשוב להבחין ולהכיר גם באספקטים נוספים בה. "סיפורה של FIRE SAGA" עוקב אחר לארס (פארל) וסיגריט (מקאדמס), חברים טובים עם יחסי אהבה לא פתורים, שהם גם צמד זמרים די כושל. השניים מפנטזים על הגשמת חלום ילדותם להגיע לאירוויזיון, ואף לזכות באותה תחרות הזמר הגדולה בעולם.


כבר מרגעיו הראשונים ניכר כי יש בסרט ממד ביקורתי, גם כלפי עצמו, בהיותו יצירה שמתחקה אחר תהליכי יצירה. או במילים אחרות, אמנות שמתארת יצירה של אמנות. "וויפלאש" עשה זאת באמצעות אסתטיקה צילומית נוקשה, מנטור פסיכופט, אווירה מורטת עצבים, גיבור שחלומו הוא להיות מתופף ג'אז והשראה מ"ברבור שחור". "בירדמן" נכנס לאחורי הקלעים התוססים של הרמת הפקה בברודווי ו"לה לה לנד" הלך על המיוזיקל, הפך את השגרתי לפנטסטי והכניס אותנו לעולמם הצבעוני של בעלי החלומות.

"סיפורה של FIRE SAGE" לעומתם, כבר נושק לתחומי הפארודיה – הוא גורם לנו להזדהות עם החלום של גיבוריו, אבל בדרך גם קצת צוחק עליהם ועל הנאיביות שלהם. גם זה כשלעצמו נושא מרתק ולא מובן מאליו, כי אנחנו כצופים תמיד נמצאים צעד אחד לפני הגיבורים. מחד, רוצים שהם יצליחו ויגשימו את עצמם, בהיותם חולמים כמונו. מאידך, מבינים שכזה צמד של לוזרים לא באמת יכול להגיע לבמת האירוויזיון ובשלב מסוים הפנטזיה תיגמר.


התמימות הזו מאפיינת גם את גיבורי הסרטים שציינתי למעלה, שמתמודדים כולם, במידה כזו או אחרת, עם עולם שמנסה לשנותם ללא-הרף. מה שדוחף את כולם הוא החלום, שנתקל בכל המקרים בהתנגדויות רומנטיות, שמעלות תמיד את השאלה אם קריירה והגשמה עצמית קודמות לאהבה או ההפך. העיסוק של "FIRE SAGE" אמנם לא מתקרב למורכבות של שאר היצירות שצוינו, אבל כן יש בו מספיק כדי לייצר עניין, אהדה ואפילו מתח – בכל זאת, תחרות הזמר הגדולה בתבל.

מתוך "תחרות הזמר של האירוויזיון: סיפורה של FIRE SAGA" | צילום: באדיבות נטפליקס
מתוך "תחרות הזמר של האירוויזיון: סיפורה של FIRE SAGA" | צילום: באדיבות נטפליקס

אל כל אלו מצטרף הומור שלא תמיד עובד, אך לפעמים גורם לפרצי צחוק גדולים (לא נראה לי שאכנס יותר בחיים לשירותים כימיים). לצדו, נאמברים מוזיקליים ממכרים וקצביים, דן סטיבנס ("ליגיון", "היפה והחיה") אחד שגונב את ההצגה והוא נמר של אהבה, ג'יימס בונד עם זקן (שלום לך פירנס ברוסנן) וגם קטע מוזיקלי בו אפילו נטע ברזילי מבליחה לכמה רגעים וממנו והלאה בעיני הסרט פורח באמת.


המנצח על כל הקונצרט הזה הוא דייוויד דובקין, קולנוען לא ממש אחיד, שנע ונד בין הפקה לבימוי ובין הסרטים שביים ניתן למצוא את "לדפוק חתונה", "חיים בהחלפה" ו"השופט". הבימוי של דובקין כאן לא יוצא דופן, עם סטייל שגרתי ומקובל בסרטי קומדיה, למעט מספר קומפוזיציות לא אופייניות. את התסריט כתב פארל עצמו יחד עם אנדרו סטיל ("סטארדיי נייט לייב"), על בסיס היכורתו עם האירוויזיון עוד מ-1999.

בסופו של דבר, ריבוי הקלישאות והסטריאוטיפים וחוסר היכולת לפרוץ את המסגרות המקובלות, לא מאפשרות ל"FIRE SAGA" להפוך לאיזושהי קלאסיקה קומית בלתי נשכחת, רחוק מכך. למרות זאת, יש לו מספיק קסם, לב וקצב כדי להעביר שעתיים ביתיות בפנאן ואז עוד לחזור ולהאזין שוב לשירים מתוכו (אני דורש גרסה מלאה ל-Volcano Man). אגב, יש בו גם שני שירים של להקת הרוק האיסנלדית המדהימה סיגור רוס – וזה לבדו בכלל בונוס ענק.


דירוג סופי: 70 בקולנוע.

 

לכל העדכונים החמים, הכתבות והחדשות: הצטרפו אלינו בערוץ הטלגרם החדש של מאה בקולנוע. לדיונים נוספים והמלצות משלכם ניתן להצטרף גם לקבוצת החברים שלנו. תוכלו גם לעקוב אחרינו בעמודי הרשתות החברתיות שלנו באינסטגרם ובפייסבוק או לשלוח הודעה בדוא"ל בכל נושא.

bottom of page