top of page

תודה!

הכתבות האחרונות במגזין

עוד במגזין

"לשחרר את שולי" - ביקורת סרט

עודכן: 29 ביוני

"לשחרר את שולי" – סרט הקולנוע הראשון של שלישיית "מה קשור" – הוא קומדיית נונסנס שכיף לפתוח איתה את הקיץ.

לכל העדכונים החמים: הצטרפו אלינו בערוץ הטלגרם החדש של מאה בקולנוע!


הסרט מביא למסך הגדול את שלושת החברים הקמצנים-חסכנים, אביהו (ציון ברוך), בצלאל (אסי ישראלוף) ונתי (שלום מיכאלשווילי) מתוכנית המערכונים "עם סגולה", בה כיכבו חברי ההרכב לפני עשור. השלושה יוצאים למסע שעובר בסמטאות קולומביה האפלות, דרך רחובותיה המאיימים ומגיע אפילו עד לג'ונגלים, במטרה אחת, בערך: לשחרר את שולי, בנו של אביהו, שנחטף במהלך טיולו במדינה ונדרש כופר גדול כדי להצילו.

אך הסיפור הפתלתל הוא כמובן רק תירוץ לסצנות ההומור השונות, שכוללות הכל מהכל ונעות להן בין הסלפסטיק לסאטירה, להומור מוגזם ומוקצן (לפעמים מדי) ולעיתים גם אירוני. בכל רגע ורגע שלהם על המסך, ניכרת ההנאה המדבקת של חברי השלישייה, שכבר מזמן הוכיחו את כישרונם בהפקות טלוויזיה קומיות ישראליות. בין שמדובר ב"הישראלים", "אנחנו במפה" או לאחרונה "מצולמים", החבורה לוכדת שוב ושוב יסודות עגומים ומפוקפקים בישראליות – ומצליחה להגחיך אותם, לבקרם ולעורר מחשבה לגביהם בדרכה ההומוריסטית.

מתוך "לשחרר את שולי" | באדיבות יונייטד קינג
מתוך "לשחרר את שולי" | באדיבות יונייטד קינג

אותו הדבר נכון רוב הזמן גם כאן, אלא שהפעם, אולי בשל המעבר לקולנוע, חלק נכבד מההומור הולך גם למחוזות קצת נמוכים וכאלה שלטעמי היה עדיף להשאיר בחוץ. הומור של הקאות, הפרשות למיניהן או בדיחות זולות על מראה חיצוני, אליי אישית פחות מדבר. מי שמכירים את העבודות הקודמות של השלישייה, לבטח יודעים שרוב הזמן הם הסתדרו מצוין גם בלעדיו. כמו-כן, הסרט לא מהסס לשלב גם עלילות-צד רומנטיות, שבינינו לא באמת מעניינות אף אחד ורק גוזלות זמן מהדברים שכן עובדים.


חשוב לי להדגיש שאני כותב את דברי הביקורת האלו עם חיבה והערכה רבים, כי בעיני השלישייה הזאת מוכשרת בטירוף והוכיחה כבר מספיק פעמים שהיא יודעת להצחיק עם חומר מקורי ואותנטי. שיתוף הפעולה שלהם לפני מספר שנים עם אלי בן דוד ("בובה של לילה"), הניב את אחת הסאטירות הטובות שנראו כאן, "אנחנו במפה" שהוזכרה קודם לכן. תוכנית שמעבר להיותה מצחיקה מאוד, גם לא היססה לבחון ולהצביע על מחדלים שונים בספורט הישראלי במגוון היבטים.

למרבה המזל, גם אם נעשו בסרט הנוכחי אי-אילו התאמות כדי למשוך קהל צעיר יותר, יש בו מספיק רגעים שנונים שכן מספקים את הסחורה. הוא מתגלה ברגעיו הטובים ביותר למשל, בחלקים בהם אביהו (ברוך) מאבד עשתונות (כמו באחד המערכונים בסדרה המקורית בה הוא חושב לרגע שביטלו את התימניאדה) או באלו בהם הדגש הוא על החיקויים עצמם – משפטי המחץ, משחקי המילים או ההלצות והדינמיקה הוורבלית המוצלחת בין השלישיה.


בסופו של דבר, בהקרנה בה נכחתי האולם נקרע מצחוק, ונדמה לי שאם מגיעים עם הציפיות הנכונות מקבלים בדיוק את מה שמובטח גם בטריילר – סרט הקולנוע הראשון של "מה קשור". הדבר הכי דומה שנעשה לזה בשנים האחרונות בתעשייה המקומית, הוא ככל הנראה "מה כבר יכול לקרות?!" בכיכובם של דובדבני וקובץ. אחרי שנת קורונה מבאסת שכזו, משמח לראות סוף-סוף סרט נוסף שהולך בדרך הזו, לוקח אותה לאקסטרים ופשוט לא דופק חשבון.


בקיצור, הכיף כלול במחיר? כלול. לגמרי כלול.


דירוג סופי: 70 בקולנוע.

 

אתם מוזמנים להצטרף אלינו בקבוצת הפייסבוק הרשמית החדשה של מאה בקולנוע. אם אתם עדיין לא שם, אפשר גם לעקוב אחרינו בעמודי הרשתות החברתיות שלנו בפייסבוק ובאינסטגרם. ניתן גם לשלוח הודעה בדוא"ל לכל הצעה, רעיון או משוב בהם תרצו לשתף.

bottom of page