top of page

תודה!

הכתבות האחרונות במגזין

עוד במגזין

"גודזילה מינוס אחת": איך סרט יפני דל תקציב הצליח לכבוש את העולם?

עם תקציב של 12 מיליון דולר בלבד, "גודזילה מינוס אחת" זכה השנה בפרס האוסקר לאפקטים הטובים ביותר. לכבוד שחרורו הטרי בנטפליקס, בדקנו מה מייחד את הסרט ומהיכן נובעת האהדה העצומה אליו.

פוסטר הסרט "גודזילה מינוס אחת" | צילום: באדיבות ©Toho Company Ltd
פוסטר הסרט "גודזילה מינוס אחת" | צילום: באדיבות ©Toho Company Ltd

בשנים האחרונות גודזילה עשתה קאמבק עוצמתי על המסך הגדול.


מאז 2014, יצאו לאקרנים חמישה סרטים הוליוודיים ביקום המפלצות של האחים וורנר (Monsterverse), המציגים כל אחד בתורו את כוחו של מלך המפלצות האיקוני. סדרת הסרטים המשיכה לצבור תאוצה וקהל עם צאתו של הפרק החמישי באפריל האחרון - גודזילה X קונג: האימפריה החדשה - שניצב כרגע במקום השני מבין הסרטים המכניסים ביותר של השנה (אחרי חולית: חלק 2), עם הכנסות של כ-567 מיליון דולר.


לצד וורנר - ואולי, יותר נכון לומר לעומתה - חברת טוהו, בעלת הזכויות היפנית של המותג, משחררת גם היא פרויקטים ניסיוניים נוספים שמתעמקים בעולמה המסתורי של גודזילה - כאשר קהל היעד הוא בעיקר, ניחשתם נכון, היפנים. בסוף השבוע שעבר, השיקה נטפליקס את הפרויקט החדש של טוהו, זוכה האוסקר האחרון בפרס האפקטים הוויזואליים הטובים ביותר: גודזילה מינוס אחת (Godzilla Minus One).


לפני שנמשיך, וידוי קטן: אני לא מעריץ גדול של סרטי קייג'ו. מבחינתי, במקרה הטוב הם תמיד היו סרטי פופקורן מבדרים ותו לא, אבל הפעם מדובר במשהו אחר.

12 דקות זמן מסך בלבד למפלצת. מתוך "גודזילה מינוס אחת" | צילום: באדיבות ©Toho Company Ltd
12 דקות זמן מסך בלבד למפלצת. מתוך "גודזילה מינוס אחת" | צילום: באדיבות ©Toho Company Ltd

גודזילה מינוס אחת מציג את המפלצת הידועה לאחר מלחמת העולם השנייה ומתאר את סיפור התמודדותה של יפן עם החורבן והטראומה שנגרמו בעקבות המלחמה. לפני הכל, הסרט מתמקד באתגרים הניצבים בפני החברה היפנית בעודה מנסה לשקם את עצמה אחרי שאיבדה כמעט את הכל. אבל אז, אם האטום לא היה מספיק, צץ איום חדש ומחריד אף יותר: גודזילה.


עם צאתו לאקרנים ביפן, סרטו של טאקאשי ימאזאקי התקבל באהדה גדולה בקרב המבקרים והקהל כאחד. הסיבה העיקרית לכך היא שלא נתנו לו להיות תלוי בחסדיה של המפלצת והדגש הוא יותר על העולם והדמויות, כך שאפשר להרגיש את כאבה של החברה היפנית בשעתה הקשה. למעשה, זמן המסך של גודזילה בסרט הוא כ-12 דקות בלבד מתוך כ-125 דקות - וכמה שהדבר עשוי להישמע הזוי, זה רק משרת את הסרט לטובה. אור הזרקורים מופנה לאזרח הקטן, שאיבד הכל במלחמה ובשארית כוחותיו עוד נאלץ להילחם שוב כנגד איום בלתי-מנוצח.הבאזז סביב הסרט ברחבי העולם צבר תאוצה בסמוך לטקס האוסקר האחרון, בעקבות זכייתו המשמעותית בפרס האוסקר לאפקטים הוויזואליים הטובים ביותר. שם, הוא גבר על שוברי קופות כמו שומרי הגלקסיה: חלק 3 או משימה בלתי אפשרית: נקמת מוות - חלק ראשון.


זכייתו מסמלת לא רק את הפעם הראשונה בה סרט גודזילה זוכה להכרה בטקס האוסקר, אלא מהווה גם אבן דרך לקולנוע היפני, בהיותו הסרט הראשון מארץ השמש העולה שזוכה בפרס בקטגוריה. כמו-כן, עם תקציב של כ-12 מיליון דולר בלבד, מדובר באחד הזוכים עם עלות ההפקה הנמוכה ביותר אי-פעם (ב-2015 היה זה אקס מכינה שזכה עם תקציב של כ-15 מיליון דולר). אם תהיתם, התקציב של גודזילה X קונג: האימפריה החדשה שהוזכר לעיל, עמד על יותר מפי עשרה.אז מה עוד מייחד את הסרט לעומת מרבית סרטי גודזילה האחרים? אפשר לייחס את האהדה הרבה גם להכרתו בהיותה של המפלצת משל להרס הגרעיני שהביא את מכת הסיום על יפן במלחמת העולם השנייה. ממש כמו פצצת האטום, גודזילה היא כוח בלתי ניתן לעצירה שמשמיד כל דבר העומד בדרכו ללא הבחנה. בגרסאות מסוימות של הסיפור, יש מי שטוענים כי גודזילה מהווה בעצם שכתוב אופטימי יותר של ההיסטוריה. כזה שבמסגרתו היפנים מצליחים להתמודד מול האיום ההרסני - קצת בדומה לנעשה בממזרים חסרי כבוד של טרנטינו.אגב, אם תהיתם מה משמעות שמו של הסרט, השם "גודזילה מינוס אחת" קיבל השראה מרומן המדע הבדיוני של טדשי הירוסה, מינוס אפס. לפי הבמאי, זהו שם בעל משמעויות מרובות, המתייחסות לכך שההרס שזורעת גודזילה שינה את מעמדה של יפן ממצב "אפס" לאחר המלחמה ל"מינוס".


"גודזילה מינוס אחת": תצפו בנטפליקס?

  • ברור

  • פחות הסגנון שלי

 

לדיונים נוספים והמלצות משלכם ניתן להצטרף לקבוצת החברים שלנו. תוכלו לעקוב אחרינו גם בעמודי הרשתות החברתיות שלנו באינסטגרם ובפייסבוק או לשלוח הודעה בדוא"ל בכל נושא.

Comments


bottom of page