top of page

תודה!

הכתבות האחרונות במגזין

עוד במגזין

"מיליון דולר בייבי": 15 שנה לסרט האגרוף המטלטל של קלינט איסטווד

עודכן: 27 ביולי 2023

היום לפני 15 שנים עלה לאקרנים "מיליון דולר בייבי" – מסרטי האגרוף המטלטלים, הכנים, הקשים ובלי ספק הטובים שנוצרו, אותו ביים קלינט איסטווד האחד והיחיד בשיא קריירת הבימוי שלו.

מתוך "מיליון דולר בייבי" | צילום: באדיבות Warner Bros. Pictures
מתוך "מיליון דולר בייבי" | צילום: באדיבות Warner Bros. Pictures

לכל העדכונים החמים: הצטרפו אלינו בערוץ הטלגרם החדש של מאה בקולנוע!


הסרט עלה לאקרנים באמצע שנות האלפיים, תור הזהב עבור איסטווד, ששנה אחר שנה כבש את לב הקהל עם יצירות יפהפיות, מרתקות, שונות ומגוונות בהן "מיסטיק ריבר", "גיבורי הדגל", "מכתבים מאיוו ג'ימה", "ההחלפה", "גראן טורינו" והדובדבן שבקצפת – דרמת האגרוף הכואבת הזו, הראשונה והאחרונה שביים.


במרכז הסיפור נמצאת מגי פיצ'גרלד, אותה מגלמת בחן ובעדינות הילארי סוואנק שזכתה באוסקר לשחקנית הטובה ביותר על תפקידה. מגי היא בחורה בודדה וקשת-יום, שעובדת כמלצרית למחייתה וחולמת יום אחד להפוך למתאגרפת מקצועית. לשם כך, היא מגיעה אל פרנקי דאן (איסטווד), מאמן אגדי ומזדקן שיוכל לעזור לה בדרכה אל הפסגה.

התסריט מאת פול האגיס ("התרסקות", "קזינו רויאל") ועל-פי סיפוריו הקצרים של אף-איקס טול, מחליף את הסוף הטוב ההוליוודי הקלאסי ואת השמש והקשתות של רבים מסרטי "רוקי" ודומיהם בפסימיות מלנכולית, מציאותית ומקורקעת. כזו השייכת לגיבורים מהיום-יום, אנשים עם פחדים, שאיפות ותקוות, שחולמים בגדול אך חיים בקטן. מתקשים בכלל לשרוד את הכאן ועכשיו.

מתוך "מיליון דולר בייבי" | צילום: באדיבות Warner Bros. Pictures
מתוך "מיליון דולר בייבי" | צילום: באדיבות Warner Bros. Pictures

מבטו הייחודי של איסטווד על הדרך להגשמת החלום, מזכיר ומקדים יצירות מאוחרות וחשובות לא פחות, בהן "וויפלאש" ו"ברבור שחור". בשלושתם צפה ועולה תחושת התעלות טהורה – יכולתו של האדם לצאת מבינוניותו שלו, לפרוץ את הגבולות ולגעת בפוטנציאל המקסימלי האפשרי, שרק מחכה שם מעבר לפינה. בשלושתם גם משתלטת פעמים רבות נקודת השפל, תחתית המדרגה, שאולי אין בכלל כל דרך לחמוק ממנה: עד כמה גדול הפער בין המציאות לחלום?


"מיליון דולר בייבי" הועמד לשבעה פרסי אוסקר בטקס של 2005, מתוכם זכה בארבעה: לשחקנית הראשית, שחקן המשנה (מורגן פרימן), הבימוי (איסטווד, שגם הועמד בקטגוריית שחקן המשנה) והסרט הטובים ביותר. בתבונה רבה, הסרט העוצמתי הזה לוקח את אחת האלגוריות הקולנועיות האמריקאיות הידועות והאהובות מכל – סיפור על מתאגרף – ושובר את הנוסחה שלו. זו לא רק הבחירה הנועזת לשים את אור הזרקורים על גיבורה נשית בעולם גברי, כי-אם גם האומץ לנפץ את המיתוס, לפרק את המשל ולומר בפה מלא שבסוף לא תמיד הכל טוב.

"מו קושלה" מכנה פרנקי את מגי לאורך הדרך – וכשסוף-סוף מובנת מה משמעות הביטוי, אי-אפשר שלא להישבר, להזיל כמה דמעות ואולי אפילו לפרוץ בבכי. חמש עשרה שנים אחרי שיצא, "מיליון דולר בייבי" הוא עדיין דוגמת מופת חיה ובועטת לכוחו של הקולנוע. בלי רעש וצלצולים, בלי שואו מטורף וללא מניירות, אלא עם סיפור חזק על מתאגרפת והמאמן שלה. על החלום והשלכותיו.

 

לכל העדכונים החמים, הכתבות והחדשות: הצטרפו אלינו בערוץ הטלגרם החדש של מאה בקולנוע. לדיונים נוספים והמלצות משלכם ניתן להצטרף גם לקבוצת החברים שלנו. תוכלו גם לעקוב אחרינו בעמודי הרשתות החברתיות שלנו באינסטגרם ובפייסבוק או לשלוח הודעה בדוא"ל בכל נושא.

Comments


bottom of page